W programie :
– Pokaz Filmu „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”
– Degustacja marokańskiej herbatki
– Koncert Mustapha El Boudani (Sahara) + gościnnie FOLIBA
– Wystawa zdjęć z Maroko
* Mustapha El Boudani – urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary.
* Pokaz filmu „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” 23’,reż. Elwira Surdy, zdj.Elwira Surdy, Mateusz Jachym.
„Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, Ukazuje spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z Sahary. To krótkometrażowy dokument przedstawiający działalność Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project”. Film opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. W filmie występują osoby zaangażowane w projekt “Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach”, a zdjęcia do dokumentu realizowane były zarówno na terenie Polski oraz Królestwa Maroka
Trailer filmu : https://youtu.be/LrxFg1cjHdk
* Elwira Surdy
Operator filmowy i reżyser. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Prywatnie miłośniczka żeglarstwa, marzy o rejsie dookoła świata. Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach. W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu „chantengri.com”, dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest autorką zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, np. „Długodystansowiec” w reżyserii Jacka Szarańskiego, „Stan Snu”, „Stan Życia”, w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie „Ja Hucuł” i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika „Oczami Buddów” i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską. Stworzyła najpierw film „Marocco”, za który wspólnie z Mateuszem Jachymem zdobyła I nagrodę na VII Bielskim Festiwalu Filmowym, a później „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, film dokumentujący niezwykłą fuzję kultur – beskidzkiej i marokańskiej.