Wernisaż wystawy ORGANIX Violi Tycz – 11.04

ORGANIX wziął się z miłości do miejsca, w którym tworzę. Dojrzewał we mnie od kilku lat, jak ziarno w ziemi. A gdy nieśmiało zabierałam się do materializacji niematerialnej myśli, stawał się niezrozumiały i bardzo nie „w moim stylu”. Musiałam odrzucić wszystko to, co tworzyłam do tej pory – stanąć niczym „tabula rasa” – czysta kartka i od zera docierać do idei.
Po długich niepowodzeniach powstał RAJ utkany z fascynacji przyrodą. Gdy powstały pierwsze obrazy, były dziewicze, nieskalane cywilizacją. Arkadia piękna natury. Jednak była w tym wszystkim fałszywa nuta, nieprawda. Sporo czasu zajęło mi rozwikłanie zagadki – co jest nie tak z ORGANIXAMI – dlaczego nie mówią prawdy. Gdzie jest fałszywa nuta.
I wtedy pojawiła się ŚMIERĆ i ona była tym błędem, brakującym elementem kompozycji.
ET IN ARCADIA EGO – i ja byłam w raju, powiedziała śmierć. Dopełnienie. Przeciwieństwo. Jing i Jang.
Jeszcze słowo o technice wykonania obrazów – nazwałam ją hybrydową, gdyż zawiera elementy grafiki i malarstwa. Kompozycję buduję nabijając tysiące odcisków organicznych – liści, patyków, kory. Dodaję grafikę, dodaję malarską plamę – próbuję zbliżyć się do bogactwa przyrody, fascynującej feerii kształtów, żył liści, krwiobiegu natury.
Podczas Wernisażu odbędzie się SLAM
Wystąpią ToOn, Magda Filipiak, Gosia Żygadło i inni…
To On
Muzyk, tekściarz, programista.
W 1999 roku współzałożył zespół ZIWMA.
Od prawie 30 lat eksperymentuje z liczbami losowymi w aranżacjach dźwiękowych. W 2005 roku wdrożył tą koncepcję do repertuaru zespołu ZIWMA.
W 2024 roku zainteresował się randomizacją słów.
Podczas wernisażu malarstwa Violi Tycz zaprezentuje premierowo jeden z miliardów wariantów utworu o tematyce wojennej.
Gosia Żygadło – Para-Psycho-Pato-Poetka codzienna uprawiająca poezję w stylu romantyzmu katastroficznego z wiecznie źle ulokowanym optymizmem. Wicemistrzyni Wrocławia w slamie poetyckim. W grudniu 2023 roku miała publikację w piśmie literackim EPEA. Obok wierszy tworzy słowne wycinanki łącząc w niekonwencjonalny sposób przypadkowo wycięte zdania z różnych czasopism. Ubiera trudne sprawy w proste słowa, trafia w punkty i łączy kropki nie dając gotowych odpowiedzi ale zadając właściwe pytania. Z wykształcenia inżynier. Z powołania odkrywca. Nie lubi siedzieć w domu. Z zamiłowania żeglarz, tancerka i podróżnik-powsinoga.
Podczas wernisażu wystąpi. też kpt Majk z. utworem muzycznym Organix zagranym na jeszcze nie wiadomo czym.
Zapraszamy

Back to Top